Ce este un tiebreak?

Tiebreak sau tie-break este sistemul de punctaj care departajează 2 jucători de tenis dacă scorul într-un set este 6-6. În tiebreak scorul se ține 0,1,2,3,etc nu 15,30,40.
Primul jucător care ajunge la 7 în tie-break a câștigat setul cu 7-6, cu condiția să fie o diferență de două puncte față de oponent.
Adică să se termine cu scorul de 7-5, 7-4, 7-2,etc. Sau dacă jucătorii sunt foarte buni și scorul este strâns se poate câștiga și cu 10-8, 14-12, 20-18,etc.

Cel mai lung tie-break din lume s-a terminat cu scorul 34 la 32. Meciul de tenis în care s-a realizat recordul ăsta a fost între jucătorii Benjamin Balleret și Guillaume Couillard în calificările turneului ITF de la Plantation (Florida).

Cel mai lung meci de tenis din istorie a durat 11 ore și 5 minute. John Isner (SUA) și Nicolas Mahut au doborât multe recorduri pe data de 22 iunie 2010 la Wimbledon.
Protagonistii acestei partide, care a bãtut nu mai putin de 4 recorduri mondiale a ramas in istorie tenisului mondial: cel mai lung meci din istoria acestui sport (11 ore si 5 minute), cel mai lung set (de departe, setul decisiv al meciului, care a durat 8 ore si 11 minute, a fost mai lung chiar decât cel mai lung meci de tenis de pânã atunci), cel mai mare numãr de game-uri (183) si cel mai mare numãr de asi dintr-un meci de tenis (215).