Cucereste Squadra Azzurra Bulgaria?

Sambata de la ora 21:45 (in direct pe Digisport 2) pe stadionul Vasil Levski se desfasoara meciul dintre Bulgaria si Italia in grupa H a preliminariilor pentru Campionatul European din Franta 2016. Squadra Azzurra sunt pe locul 2 in grupa la egalitate cu liderul Croatia, fiecare strangand cate 10 puncte. Bulgaria a obtinut doar 4 puncte in primele 4 meciuri din preliminarii, dupa ce a debutat cu dreptul, victorie 2-1 in deplasarea din Azerbaijan.
(sursa poza: footballsupps.com)

Lotul Bulariei
Portari
Nikolay Mihaylov (Mersin Idmanyurdu), Vladislav Stoyanov (Ludogorets Razgrad), Bozhidar Mitrev (Lokomotiv Sofia)
Fundasi
Nikolay Bodurov (Fulham), Petar Zanev (Amkar Perm), Yordan Minev (Ludogorets Razgrad), Ivan Bandalovski (Partizan Belgrad), Iliya Milanov (Litex Lovech), Georgi Terziev (Ludogorets Razgrad) Aleksandar Aleksandrov (Ludogorets Razgrad), Ventsislav Vasiliev (CSKA Sofia)                               Mijlocasi
Stanislav Manolev (Kuban Krasnodar), Vladimir Gadzhev (Levski Sofia), Svetoslav Dyakov (Ludogorets Razgrad), Mihail Aleksandrov (Ludogorets Razgrad), Simeon Slavchev (Bolton Wanderers), Ivaylo Chochev (Palermo), Kristiyan Malinov (Litex Lovech)
Atacanti
Ivelin Popov (Kuban Krasnodar), Valeri Bojinov (Ternana), Aleksandar Tonev (Celtic Glasgow)         Iliyan Mitsanski (Karlsruhe), Radoslav Vasiliev (Slavia Sofia)

Lotul Italiei
Portari
Gianluigi Buffon (Juventus), Salvatore Sirigu (PSG), Federico Marchetti (Lazio)
Fundasi
Giorgio Chiellini (Juventus), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Andrea Ranocchia (Inter Milano), Matteo Darmian (Torino), Luca Antonelli (AC Milan), Emiliano Moretti (Torino)
Mijlocasi
Antonio Candreva (Lazio), Marco Verratti (PSG), Marco Parolo (Lazio), Alessandro Florenzi (AS Roma), Andrea Bertolacci (Genoa), Roberto Soriano (Sampdoria), Mirko Valdifiori (Empoli), Franco Vazquez (Palermo)
Atacanti
Alessio Cerci (AC Milan), Ciro Immobile (Borussia Dortmund), Simone Zaza (Sassuolo), Graziano Pelle (Southampton), Manolo Gabbiadini (Napoli), Eder (Sampdoria)

- la antrenamentele de vineri dimineata mijlocasul lui Juventus, Claudio Marchisio s-a accidentat la ligamentele incrucisate ale genunchiului drept si sezonul sau s-a incheiat. Perioada medie de recuperare dupa o astfel de accidentare este de 6 luni.
- la aceleasi antrenamente s-au accidentat usor si Manuel Pasqual (Fiorentina) si Alessandro Florenzi (Roma). Daca jucatorul trupei Viola a plecat spre Firenze, jucatorul giallorossilor a ramas in lotul azzurrilor si tinteste sa evolueze in amicalul pe care Italia il va avea in compania Angliei.
- Valeri Bojinov (fost jucator la Juventus si Fiorentina) ii indeamna pe eoechipierii sai sa joace fara frica impotriva Squadrei Azzurra. "Vom juca fara teama. Respectam Italia, dar jucam la Sofia, in fata unui stadion plin. Sunt increzator pentru ca suntem tineri si avem o dorinta de a invinge o echipa puternica precum cea a Italiei. Am inscris in poarta lui Gigi (Gianluigi Buffon) la antrenamentele lui Juventus, dar si din postura de adversar, cand evoluam la Fiorentina. Ar fi extraordinar sa dam Bulgariei un motiv de bucurie, cum ar fi o victorie impotriva Italiei".

Simone Zaza si Ciro Immobile reprezinta principalele amenintari pentru poarta bulgarilor. (sursa poza: italpress.com)

Update
XI-le probabil al celor 2 echipe
Bulgaria XI (4-2-3-1): Stoyanov - Manolev, Bodurov, Minev, Terziev - Gadzhev, Slavcev - Aleksandrov, Dyakov, Bojinov - Popov
Antrenor: Ivaylo Petev
Italia XI (3-5-2): Buffon - Chiellini, Bonucci, Barzagli - Antonelli, Verratti, De  Rossi, Candreva, Darmian - Immobile, Zaza
Antrenor: Antonio Conte

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia)

De incercat
Italia sa castige repriza secunda (cota 2,20 la william hill). Gazdele vor juca fi destul de montate in prima parte a meciului, insa probabil se va repeta scenariul din ultimele 2 partide din preliminarii, cand au pierdut de fiecare data repriza secunda. Italia va aborda probabil partida echilibrat, incercand in prima parte sa faca fata atacurilor bulgarilor, iar in repriza a 2-a fortand victoria.
Italia si peste 2,5 goluri (3,50). Italia va cauta victoria deoarece liderul grupei Croatia are meci dificil in deplasarea din Norvegia. De asemenea, bulgarii sunt orgoliosi si sunt sanse mari sa marcheze, mai ales pentru ca evolueaza pe teren propriu impotriva celui mai important adversar din grupa.