Urnele la tragerea la sorti pentru preliminarile Campionatului Mondial de Fotbal 2022

România a obținut un egal chinuit cu Irlanda de Nord 1-1. Am fost conduși  în repriza a 2-a și am egalat spre final după o fază spectaculoasă: un-doi realizat printre picioarele unui fundaș advers și pasă în careul mic. Golurile au fost marcate de Boyce în minutul 56 pentru gazde după o fază fixă și Bicfalvi a egalat în minutul 81.

Am avut posesie de 55% și am condus cu șuturi pe spațiul porții cu 4 la 1. La numărul de cornere situația se schimbă pentru că echipa Irlandei de Nord a obținut 6, iar România doar 2. Golul echipei gazdă a fost marcat chiar dintr-un corner.

Naționala României nu a arătat un fotbal spectacool, am văzut multe pase înapoi, nu a existat atitudine, dar se pare că norocul nu ne părăsește. Am câștigat cu 3-0 cu Norvegia  la masa verde din cauza pandemiei de coronavirus, plus egal cu Irlanda de Nord. Aceste rezultate ne duc în urna a 2-a pentru tragerea la sorți pentru preliminarile Campionatului Mondial de Fotbal 2022.

Ne-a ajutat mult și victoria Serbiei împotriva Rusiei și cu aceste rezultate am evitat echipe grele din urna a 2-a valorică: Elveția, Polonia, Suedia, Austria, Ucraina, Turcia, Serbia.

Urnele la tragerea la sorți pentru preliminarile Campionatului Mondial de Fotbal 2022

Urna 1: Belgia, Franța, Anglia, Portugalia, Spania, Italia, Danemarca, Croația, Germania, Olanda

Urna 2: Elveția, Polonia, Suedia, Țara Galilor, Austria, Ucraina, Turcia, Serbia, Slovacia, România

Urna 3: Rusia, Irlanda, Ungaria, Norvegia, Cehia, Scoția, Islanda, Irlanda de Nord, Finlanda, Grecia

Una 4: Bosnia, Slovenia, Macedonia de Nord, Muntenegru, Albania, Bulgaria, Belarus, Israel, Georgia, Luxemburg

Urna 5: Cipru, Armenia, Insulele Faroe, Azerbadjan, Estonia, Kosovo, Kazahstan, Lituania, Letonia, Andorra

Urna 6: Moldova, Malta, Liechtenstein, Gibraltar, San Marino